W ramach zajęć tworzyć będziecie ceramiczną pamiątkę bezpośrednio związaną ze swoją wsią poprzez wykorzystanie motywów okolicznej przyrody. Podczas warsztatów nabędziecie praktycznych umiejętności, tworząc przedmioty różnymi technikami: wałeczkowania, wyklejania form, rzeźbienia.

Każdy z Was wykona co najmniej dwa różne przedmioty (zdobiony talerz, statuetka, figurka itp.)

Kiedy? lipiec - sierpień 2019. Zajęcia potrwają 3 dni x 3 godziny.

Gdzie? Zajęcia odbędą się w świetlicy wiejskiej.

Liczba uczestników: 10 - 15 osób.

Dodatkowe informacje: zapewniamy drobny poczęstunek (kawa/herbata, ciasto itp.) oraz niezbędne materiały na zajęcia.

Prowadząca: Bogusława Sługocka - artystka, pracownik Dębnowskiego Ośrodka Kultury, instruktor Pracowni Rzemiosła Artystycznego DOK, specjalizuje się w ceramice artystycznej, uczestniczyła w licznych warsztatach i szkoleniach doskonalących warsztat pracy (np. w 2011 r. uzyskała certyfikat I, II i III stopnia z ceramiki artystycznej).

Przy suto zastawionych stołach i doskonałej muzyce na żywo odbędzie się Bal Seniora. Bal będzie okazją by potańczyć, powspominać, pośmiać się i przyjemnie spędzić czas w gronie znajomych i... nowych znajomych.

Z uwagi na to, że tegoroczna odsłona projektu „Pora Seniora” obejmie aż trzynaście wsi, zorganizujemy Bal, który będzie miał międzywiejski i integracyjny charakter.

Kiedy? 31 sierpnia 2019, godz. 19:00-01:00.

Gdzie? Bal odbędzie się w sali Dębnowskiego Ośrodka Kultury w Dębnie. Mieszkańcom poszczególnych wsi zapewniamy bezpłatny transport w obydwie strony, a także drobny poczęstunek i napoje.

Podczas proponowanych warsztatów florystycznych zajmiecie się wykonaniem wianka adwentowego oraz stroika świątecznego na stół. Warsztaty potrwają ok 5 godzin.

Wykonanie wianka adwentowego:

 1. Omówienie technik i materiałów potrzebnych do wykonania pracy.
 2. Przygotowanie formy na wianek adwentowy.
 3. Przygotowanie naturalnych ozdób, złocenie ich, brokatowanie.
 4. Mocowanie podkładek i świec do wianka.
 5. Ozdabianie go różnymi dekoracjami za pomocą kleju na gorąco.

Wykonanie stroika na stół:

 1. Omówienie technik i materiałów potrzebnych do wykonania pracy.
 2. Wybranie podstawy pod stroik: donica, ozdobny talerzyk.
 3. Przygotowanie naturalnych ozdób, złocenie ich, brokatowanie.
 4. Mocowanie świerku do podstaw, szyszek itp.
 5. Ozdabianie stroików różnymi dekoracjami za pomocą kleju na gorąco.

Kiedy? grudzień 2019.

Gdzie? Zajęcia odbędą się w świetlicy wiejskiej.

Liczba uczestników: ok 10 -12 osób.

Prowadząca: Agnieszka Niewinowska - z wykształcenia pedagog specjalny, od wielu lat pracujący jako terapeuta, prowadzi pracownię plastyczną, wcześniej florystyczną. Wielokrotnie prowadziła warsztaty z różnymi grupami wiekowymi w tym: seniorami, młodzieżą, dziećmi z różnych technik arteterapii. Ukończyła liczne kursy artystyczne.

Podczas szkolenia z zakresu pierwszej pomocy pt. "Mamy nadciśnienie na wiedzę” dowiesz się jak postępować w najczęściej zdarzających się stanach zagrożenia życia, ze szczególnym akcentem na przypadki charakterystyczne dla seniorów.

Program kursu obejmie m.in.:

 • ocenę stanu osób poszkodowanych,
 • zabezpieczanie ran i krwotoków,
 • resuscytację krążeniowo-oddechową,
 • reakcje uczuleniowe,
 • postępowanie w złamaniach, urazach głowy, napadzie padaczki, zadławieniu, przypadku wystąpienia: zawału serca, zatrucia, udaru, wylewu,
 • sposób zgłaszania służbom ratunkowym informacji o sytuacjach zagrożenia życia (informacja o numerze 112).

Dominującą formą zajęć będą praktyczne ćwiczenia mające na celu rozwijanie poszczególnych umiejętności. Do dyspozycji kursantów będą m.in. fantom oraz szkoleniowy defibrylator zewnętrzny AED.

Kiedy? wrzesień - grudzień 2019. Zajęcia potrwają 2 dni x 4 godziny.

Liczba uczestników: min 10 osób.

Dodatkowe informacje: spośród uczestników zajęć rozlosujemy profesjonalną apteczkę pierwszej pomocy.

Zajęcia "Ludowość w Polsce Zachodniej" przybliżą Ci polską tradycję uświetniania obrzędów związanych z porami roku, świętami religijnymi i wierzeniami, poprzez poznanie pieśni tradycyjnych oraz plastyki obrzędowej.

Podczas zajęć nauczysz się wykonywania z naturalnych materiałów (szyszki, żołędzie, sznurki, drewno...) ozdób zgodne z tradycją zaduszną i bożonarodzeniową, a także poznasz pieśni śpiewane podczas tradycyjnych spotkań gospodarskich (darcie pierza, kiszenie kapusty). Poznasz także podstawy plecionkarstwa i bibułkarstwa, które należą już do sfery ginących zawodów wiejskich.

Kiedy? sierpień - październik 2019. Odbędzie się 15 godzin zajęć (5 dni x 3 godziny).

Liczba uczestników: 10-15 osób.

Dodatkowe informacje: zapewniamy drobny poczęstunek (kawa/herbata, ciasto itp.) oraz niezbędne materiały do pracy.

Prowadzący: Anatol Wierzchowski - instruktor Dębnowskiego Ośrodka Kultury w Dębnie, pasjonata i inicjator wydarzeń kulturalnych.

Zorganizujemy dla Was, oraz seniorów z pozostałych ośmiu wsi objętych projektem, dwa wyjazdy do Gorzowa Wielkopolskiego lub Szczecina (w zależności od dostępnej oferty/repertuaru), gdzie będziecie mogli skorzystać z oferty kulturalnej wybranych instytucji (np. Teatr Polski w Szczecinie, Teatr Współczesny w Szczecinie, Filharmonia Szczecińska, Teatr im. J.Osterwy w Gorzowie, Filharmonia Gorzowska, Kino).

Udział w wyjazdach, jak we wszystkich innych działaniach, będzie zupełnie darmowy. Finansujemy koszty dojazdu autokarem oraz biletów wstępu!

Kiedy? wrzesień - grudzień 2019. Dokładne terminy zostaną podane jesienią.

Sprawdzonym sposobem na aktywizację (głównie) męskiej części społeczności seniorów będzie organizacja rekreacyjnego Turnieju Wędkarskiego Seniorów w wędkarstwie spławikowym pt. "Nestor wędkarstwa". Turniej będzie miał charakter międzywiejski. Podczas zawodów uczestnicy zawalczą o puchar mistrza oraz profesjonalny sprzęt wędkarski.

Zwycięży zawodnik, który w określonym czasie (90 minut) złowi ryby o największej masie (pomiar wykonany wagą elektroniczną). Finałem zawodów będzie wspólny poczęstunek. Zachętą będą okolicznościowe puchary i cenne nagrody w postaci sprzętu wędkarskiego o łącznej wartości 750 zł.

Harmonogram zawodów:

 • dzień I - eliminacje(min 13 osób)
 • dzień II - eliminacje(min 13 osób)
 • dzień III - finał(10 osób).

Planowany termin zawodów: 20-22 czerwca.

Gdzie? Zawody odbędą się na stawie rybnym przy ośrodku „W Sam Las” w Barnówku (gm. Dębno).

Dodatkowe informacje: osobą do kontaktu w sprawie zawodów jest Andrzej Lewandowski - Sołtys Różańska (tel. 791 778 315).

     

Projekt „Pora Seniora w powiecie myśliborskim” współfinansowany jest ze środków
Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz
Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020, Powiatu Myśliborskiego oraz Gminy Dębno