Kreatywne rękodzieło to obecnie popularne hobby. Mimo, iż w sklepach mamy ogromny wybór gotowych produktów,to modne jest tworzenie własnoręcznie. Warsztaty przybliżą Wam dwie techniki:

  • Scrapbooking - sztukę ręcznego tworzenia i dekorowania albumów ze zdjęciami i pamiątkami rodzinnymi,
  • Cardmaking - samodzielne tworzenie kartek okolicznościowych.

Podczas warsztatów, pod okiem naszych instruktorek, wykonacie: album na zdjęcia oraz „Przepiśnik” (metodą scrapbooking) a także "Czekoladownik" i kartki okolicznościowe (metodą cardmaking).

Kiedy? Cykl zajęciowy potrwa 4 dni x 4 godz. (łącznie 16 godzin). Odbędzie się w lipcu/sierpniu.

Gdzie? Zajęcia odbędą się w świetlicy wiejskiej.

Liczba uczestników: 10-12 osób.

Prowadzące: Anna Mikuś i Edyta Tyszka ze Szczecina, nauczycielki z 10-letnim doświadczeniem pedagogicznym, od kilku lat hobbystycznie zajmujące się kreatywnym rękodziełem, inicjatorki i opiekunki szkolnych kół artystycznych "Hand Made".

Zorganizujemy dla Was, oraz seniorów z pozostałych ośmiu wsi objętych projektem, dwa wyjazdy do Gorzowa Wielkopolskiego lub Szczecina (w zależności od dostępnej oferty/repertuaru), gdzie będziecie mogli skorzystać z oferty kulturalnej wybranych instytucji (np. Teatr Polski w Szczecinie, Teatr Współczesny w Szczecinie, Filharmonia Szczecińska, Teatr im. J.Osterwy w Gorzowie, Filharmonia Gorzowska, Kino).

Udział w wyjazdach, jak we wszystkich innych działaniach, będzie zupełnie darmowy. Finansujemy koszty dojazdu autokarem oraz biletów wstępu!

Kiedy? wrzesień - grudzień 2019. Dokładne terminy zostaną podane jesienią.

„Majątek seniora w aspekcie przemijania” to cykl praktycznych zajęć poświęconych formom zabezpieczenia interesów seniora w okresie „jesieni życia” oraz rozporządzania majątkiem na wypadek śmierci.

Poruszona zostanie również kwestia ewentualnych konsekwencji nierównomiernego rozdysponowania majątku między spadkobierców (np. roszczenia dzieci między sobą po śmierci seniora) czy ograniczenia praw spadkobierców nie zasługujących - w ocenie seniora - na spadek.

Dwudniowe szkolenie obejmować będzie pięć zasadniczych aspektów:

  • DZIEDZICZENIE: zasady ogólne – co, ile i kto dostanie po śmierci przy braku testamentu,
  • TESTAMENT: ustanowienie i odwołanie - forma, treść, koszty; testament a darowizna,
  • SYTUACJA MAJĄTKOWA MAŁŻONKA na wypadek śmierci,
  • UMOWA DOŻYWOCIA: jak rozdysponować majątkiem za życia w zamian za dożywotnie utrzymanie – szanse, zagrożenia,
  • ZACHOWEK: jakie prawa będą mieli spadkobiercy nieobjęci testamentem po śmierci; wydziedziczenie jako sposób na ochronę obdarowanego testamentowo spadkobiercy,

Nadbudowę do zajęć stanowić będą konsultacje indywidualne (wedle Państwa potrzeb).

Prowadzący: Mateusz Galikowski - absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Szczecinie. Prowadzi w Szczecinie prywatną Kancelarię Radcy Prawnego. W latach 2015-2016 współtworzył poradnię prawno-obywatelską w Różańsku. W 2018 r. prowadził zajęcia dla seniorów.

Przy suto zastawionych stołach i doskonałej muzyce na żywo odbędzie się Bal Seniora. Bal będzie okazją by potańczyć, powspominać, pośmiać się i przyjemnie spędzić czas w gronie znajomych i... nowych znajomych.

Z uwagi na to, że tegoroczna odsłona projektu „Pora Seniora” obejmie aż trzynaście wsi, zorganizujemy Bal, który będzie miał międzywiejski i integracyjny charakter.

Kiedy? 31 sierpnia 2019, godz. 19:00-01:00.

Gdzie? Bal odbędzie się w sali Dębnowskiego Ośrodka Kultury w Dębnie. Mieszkańcom poszczególnych wsi zapewniamy bezpłatny transport w obydwie strony, a także drobny poczęstunek i napoje.

Program warsztatów wikliniarskich umożliwi Wam poznanie w praktyce podstawowych splotów plecionkarskich, rozwinięcie umiejętności, pobudzenie wyobraźni plastycznej i przestrzennej poprzez techniki plecionkarskie. Ponadto dowiecie się jak uprawiać i pozyskiwać wiklinę oraz jak przygotować ją do pracy.

Podczas warsztatów wikliniarskich dowiecie się, jak powstają kosze wiklinowe i inne przedmioty użytkowe z wikliny, a także samodzielnie takowe wykonacie. Warsztaty realizowane będą w wymiarze 3 spotkania x 4 godziny.

Prowadzący: Zbigniew Kołodziejczyk – założyciel i właściciel pracowni Wikliny "REMIZA” w Łupowie w (dawnej remizie strażackiej). Jest znanym producentem wyrobów z wikliny z niemal 20-letnim doświadczeniu na rynku, a jego prace docierają do odbiorców, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Specjalizuje się w tworzeniu niepowtarzalnych wyrobów z wikliny (kosze wiklinowe, stoły, krzesła, figurki, ozdoby, dekoracje ogrodowe).

Sprawdzonym sposobem na aktywizację (głównie) męskiej części społeczności seniorów będzie organizacja rekreacyjnego Turnieju Wędkarskiego Seniorów w wędkarstwie spławikowym pt. "Nestor wędkarstwa". Turniej będzie miał charakter międzywiejski. Podczas zawodów uczestnicy zawalczą o puchar mistrza oraz profesjonalny sprzęt wędkarski.

Zwycięży zawodnik, który w określonym czasie (90 minut) złowi ryby o największej masie (pomiar wykonany wagą elektroniczną). Finałem zawodów będzie wspólny poczęstunek. Zachętą będą okolicznościowe puchary i cenne nagrody w postaci sprzętu wędkarskiego o łącznej wartości 750 zł.

Harmonogram zawodów:

  • dzień I - eliminacje(min 13 osób)
  • dzień II - eliminacje(min 13 osób)
  • dzień III - finał(10 osób).

Planowany termin zawodów: 20-22 czerwca.

Gdzie? Zawody odbędą się na stawie rybnym przy ośrodku „W Sam Las” w Barnówku (gm. Dębno).

Dodatkowe informacje: osobą do kontaktu w sprawie zawodów jest Andrzej Lewandowski - Sołtys Różańska (tel. 791 778 315).

     

Projekt „Pora Seniora w powiecie myśliborskim” współfinansowany jest ze środków
Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz
Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020, Powiatu Myśliborskiego oraz Gminy Dębno