Kreatywne rękodzieło to obecnie popularne hobby. Mimo, iż w sklepach mamy ogromny wybór gotowych produktów,to modne jest tworzenie własnoręcznie. Warsztaty przybliżą Wam dwie techniki:

  • Scrapbooking - sztukę ręcznego tworzenia i dekorowania albumów ze zdjęciami i pamiątkami rodzinnymi,
  • Cardmaking - samodzielne tworzenie kartek okolicznościowych.

Podczas warsztatów, pod okiem naszych instruktorek, wykonacie: album na zdjęcia oraz „Przepiśnik” (metodą scrapbooking) a także "Czekoladownik" i kartki okolicznościowe (metodą cardmaking).

Kiedy? Cykl zajęciowy potrwa 4 dni x 4 godz. (łącznie 16 godzin). Odbędzie się w lipcu/sierpniu.

Gdzie? Zajęcia odbędą się w świetlicy wiejskiej.

Liczba uczestników: 10-12 osób.

Prowadzące: Anna Mikuś i Edyta Tyszka ze Szczecina, nauczycielki z 10-letnim doświadczeniem pedagogicznym, od kilku lat hobbystycznie zajmujące się kreatywnym rękodziełem, inicjatorki i opiekunki szkolnych kół artystycznych "Hand Made".

Zorganizujemy dla Was, oraz seniorów z pozostałych ośmiu wsi objętych projektem, dwa wyjazdy do Gorzowa Wielkopolskiego lub Szczecina (w zależności od dostępnej oferty/repertuaru), gdzie będziecie mogli skorzystać z oferty kulturalnej wybranych instytucji (np. Teatr Polski w Szczecinie, Teatr Współczesny w Szczecinie, Filharmonia Szczecińska, Teatr im. J.Osterwy w Gorzowie, Filharmonia Gorzowska, Kino).

Udział w wyjazdach, jak we wszystkich innych działaniach, będzie zupełnie darmowy. Finansujemy koszty dojazdu autokarem oraz biletów wstępu!

Kiedy? wrzesień - grudzień 2019. Dokładne terminy zostaną podane jesienią.

W ramach zajęć rekreacyjno-sportowych kontynuować będziemy kurs marszu z użyciem kijów nordic walking. Nowi uczestnicy otrzymają bezpłatnie kijki.

Nordic walking to popularna forma rekreacji ruchowej uprawiana na świeżym powietrzu. Regularny i umiejętny trening poprawia kondycję, wzmacnia mięśnie, pozwala spalić ok. 40% więcej kalorii niż tradycyjny spacer, dotlenia i poprawia wydolność układu oddechowego i krążenia, uaktywnia nawet 90% mięśni, wzmacnia stawy kolanowe, biodrowe i kręgosłup, pomaga walczyć ze stresem.

Kiedy? czerwiec-wrzesień 2019. Odbędzie się 26 godzin zajęć.

Liczba uczestników: min 10 osób.  

Dodatkowe informacje: atrakcją w ramach kursu będzie wspólny wyjazd (z seniorami z Różańska) na Mistrzostwa Polski w Nordic Walking w Barlinku (impreza planowana jest na sobotę 14 września 2019).

„Majątek seniora w aspekcie przemijania” to cykl praktycznych zajęć poświęconych formom zabezpieczenia interesów seniora w okresie „jesieni życia” oraz rozporządzania majątkiem na wypadek śmierci.

Poruszona zostanie również kwestia ewentualnych konsekwencji nierównomiernego rozdysponowania majątku między spadkobierców (np. roszczenia dzieci między sobą po śmierci seniora) czy ograniczenia praw spadkobierców nie zasługujących - w ocenie seniora - na spadek.

Dwudniowe szkolenie obejmować będzie pięć zasadniczych aspektów:

  • DZIEDZICZENIE: zasady ogólne – co, ile i kto dostanie po śmierci przy braku testamentu,
  • TESTAMENT: ustanowienie i odwołanie - forma, treść, koszty; testament a darowizna,
  • SYTUACJA MAJĄTKOWA MAŁŻONKA na wypadek śmierci,
  • UMOWA DOŻYWOCIA: jak rozdysponować majątkiem za życia w zamian za dożywotnie utrzymanie – szanse, zagrożenia,
  • ZACHOWEK: jakie prawa będą mieli spadkobiercy nieobjęci testamentem po śmierci; wydziedziczenie jako sposób na ochronę obdarowanego testamentowo spadkobiercy,

Nadbudowę do zajęć stanowić będą konsultacje indywidualne (wedle Państwa potrzeb).

Prowadzący: Mateusz Galikowski - absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Szczecinie. Prowadzi w Szczecinie prywatną Kancelarię Radcy Prawnego. W latach 2015-2016 współtworzył poradnię prawno-obywatelską w Różańsku. W 2018 r. prowadził zajęcia dla seniorów.

W budżecie projektu zaplanowaliśmy pulę środków w wysokości 9 tys. złotych na wsparcie finansowe Senioralnych Inicjatyw Oddolnych zgłoszonych przez Was!

Inicjatywa oddolna może mieć bardzo różną formę np.: wytyczenie ścieżki rowerowej, wykonanie prac porządkowych w nieestetycznych punktach wsi, organizacja festynu, zabawy choinkowej dla dzieci, warsztatów rękodzieła, rajdu rowerowego, zawodów sportowych, warsztatów muzycznych, pleneru malarskiego, białkowanie drzew, stworzenie makiety wsi, sadzenie drzewek, wykonanie karmników dla zwierząt itd. Paleta pomysłów jest w zasadzie nieograniczona!

Na jedną inicjatywę można uzyskać dofinansowanie w wysokości do 600 złotych, zatem w ramach projektu, do grudnia 2019 r. dofinansowanych zostanie co najmniej piętnaście różnych inicjatyw oddolnych. W przypadku szczególnie wartościowych inicjatyw oddolnych organizator zastrzega sobie prawo zwiększenia (ponad wskazany limit) puli środków na owe inicjatywy.

Reasumując: Wy wymyślacie inicjatywy a my pokrywamy koszty materiałów, narzędzi niezbędnych do jej realizacji!

Regulamin naboru inicjatyw oraz szablon wniosku o dofinansowanie znajdziecie w zakładce "Kontakt"

Dodatkowe informacje: osobą do kontaktu w zakresie zgłaszania i realizacji inicjatyw oddolnych jest Maciej Patynowski. Nabór Senioralnych Inicjatyw Oddolnych zostanie poprzedzony specjalnym szkoleniem pt. „Seniorzy w działaniu”.

W okresie jesienno-zimowym swoje żniwo zbiera tlenek węgla, powszechnie nazywany czadem. To obecnie jedna z najczęstszych przyczyna zatruć w Europie. W statystykach zajmuje trzecie miejsce, po zatruciach lekami i alkoholem.

Źródłem czadu w domach i mieszkaniach najczęściej są niesprawne urządzenia grzewcze (np. piece). Największe ryzyko zaczadzenia dotyczy osób w podeszłym wieku, oraz osób z wadami serca/niewydolnością układu oddechowego. Tylko w minionym sezonie grzewczym odnotowano w Polsce 3878 zdarzeń z czadem, rannych zostało 2229 osób, a śmierć poniosło 50!

Szkolenie obejmie m.in. następujące zagadnienia:

  • Co to jest czad? Jakie są przyczyny powstawania czadu?
  • Jak rozpoznać zaczadzenie u siebie i domowników zanim będzie za późno?
  • Postępowanie ratunkowe.
  • Jak ustrzec siebie i domowników.
  • Najczęstsze przyczyny pożarów w gospodarstwach domowych.
  • Postępowanie ratunkowe przy pożarach we wstępnym stadium (np. jak w 2 sekundy ugasić palący się oleju kuchenny i dlaczego nie można zalać go wodą; dlaczego nie można włączać światła jeżeli w nocy poczujemy woń gazu...).
  • Dlaczego nie należy palić śmieci w domowych kotłach ciepła.

Kiedy? Szkolenie planowane jest na późną jesień, kiedy to zaczyna się sezon opałowy i pojawia się skokowy przyrost interwencji służb pożarniczych związanych z opisanymi powyżej sytuacjami. Szkolenie potrwa ok. 4 godz.

Gdzie? Zajęcia odbędą się w świetlicy wiejskiej.

Prowadzący: mł. asp. Wojciech Patynowski - strażak, starszy ratownik w jednostce ratowniczo-gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Myśliborzu, absolwent Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu, słuchacz Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie.

Przy suto zastawionych stołach i doskonałej muzyce na żywo odbędzie się Bal Seniora. Bal będzie okazją by potańczyć, powspominać, pośmiać się i przyjemnie spędzić czas w gronie znajomych i... nowych znajomych.

Z uwagi na to, że tegoroczna odsłona projektu „Pora Seniora” obejmie aż trzynaście wsi, zorganizujemy Bal, który będzie miał międzywiejski i integracyjny charakter.

Kiedy? 31 sierpnia 2019, godz. 19:00-01:00.

Gdzie? Bal odbędzie się w sali Dębnowskiego Ośrodka Kultury w Dębnie. Mieszkańcom poszczególnych wsi zapewniamy bezpłatny transport w obydwie strony, a także drobny poczęstunek i napoje.

Program warsztatów wikliniarskich umożliwi Wam poznanie w praktyce podstawowych splotów plecionkarskich, rozwinięcie umiejętności, pobudzenie wyobraźni plastycznej i przestrzennej poprzez techniki plecionkarskie. Ponadto dowiecie się jak uprawiać i pozyskiwać wiklinę oraz jak przygotować ją do pracy.

Podczas warsztatów wikliniarskich dowiecie się, jak powstają kosze wiklinowe i inne przedmioty użytkowe z wikliny, a także samodzielnie takowe wykonacie. Warsztaty realizowane będą w wymiarze 3 spotkania x 4 godziny.

Prowadzący: Zbigniew Kołodziejczyk – założyciel i właściciel pracowni Wikliny "REMIZA” w Łupowie w (dawnej remizie strażackiej). Jest znanym producentem wyrobów z wikliny z niemal 20-letnim doświadczeniu na rynku, a jego prace docierają do odbiorców, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Specjalizuje się w tworzeniu niepowtarzalnych wyrobów z wikliny (kosze wiklinowe, stoły, krzesła, figurki, ozdoby, dekoracje ogrodowe).

Sprawdzonym sposobem na aktywizację (głównie) męskiej części społeczności seniorów będzie organizacja rekreacyjnego Turnieju Wędkarskiego Seniorów w wędkarstwie spławikowym pt. "Nestor wędkarstwa". Turniej będzie miał charakter międzywiejski. Podczas zawodów uczestnicy zawalczą o puchar mistrza oraz profesjonalny sprzęt wędkarski.

Zwycięży zawodnik, który w określonym czasie (90 minut) złowi ryby o największej masie (pomiar wykonany wagą elektroniczną). Finałem zawodów będzie wspólny poczęstunek. Zachętą będą okolicznościowe puchary i cenne nagrody w postaci sprzętu wędkarskiego o łącznej wartości 750 zł.

Harmonogram zawodów:

  • dzień I - eliminacje(min 13 osób)
  • dzień II - eliminacje(min 13 osób)
  • dzień III - finał(10 osób).

Planowany termin zawodów: 20-22 czerwca.

Gdzie? Zawody odbędą się na stawie rybnym przy ośrodku „W Sam Las” w Barnówku (gm. Dębno).

Dodatkowe informacje: osobą do kontaktu w sprawie zawodów jest Andrzej Lewandowski - Sołtys Różańska (tel. 791 778 315).

     

Projekt „Pora Seniora w powiecie myśliborskim” współfinansowany jest ze środków
Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz
Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020, Powiatu Myśliborskiego oraz Gminy Dębno