Podczas zajęć zapoznamy Was z najnowszych trendami rękodzielniczymi. Pokażemy, jak w sposób niezwykle kreatywny łączyć techniki typu decopage, scrapbooking, czy cardmaking, z którymi zapoznaliśmy Was we wcześniejszych projektach.

  • Każdy Uczestnik warsztatów zamieni szlachetne białe wydmuszki gęsie na stare, niemal kamienne, patynowane. Sam wykona i udekoruje dekorami przestrzennymi wydmuszki, pomaluje, postarzy różnymi technikami. Każdy uczestnik wykona 3-4 wydmuszki gęsie trzema różnymi metodami.
  • Każdy wykona także „Exploding Box okolicznościowy”, czyli kartkę w formie pudełka, które po otwarciu rozkłada się i odkrywa co ma w środku. Można tam włożyć łakocie, biżuterię zdjęcia lub inny drobiazg...

Kiedy? Cykl zajęciowy potrwa 3 dni x 4 godz. (łącznie 12 godzin) i odbędzie się w lipcu/sierpniu.

Liczba uczestników: ok. 10-12 osób.

Prowadzące: Anna Mikuś i Edyta Tyszka ze Szczecina, nauczycielki od kilku lat hobbystycznie zajmujące się kreatywnym rękodziełem; inicjatorki i opiekunki szkolnych kół artystycznych „Hand Made”.

Zorganizujemy dla Was, oraz seniorów z pozostałych ośmiu wsi objętych projektem, dwa wyjazdy do Gorzowa Wielkopolskiego lub Szczecina (w zależności od dostępnej oferty/repertuaru), gdzie będziecie mogli skorzystać z oferty kulturalnej wybranych instytucji (np. Teatr Polski w Szczecinie, Teatr Współczesny w Szczecinie, Filharmonia Szczecińska, Teatr im. J.Osterwy w Gorzowie, Filharmonia Gorzowska, Kino).

Udział w wyjazdach, jak we wszystkich innych działaniach, będzie zupełnie darmowy. Finansujemy koszty dojazdu autokarem oraz biletów wstępu!

Kiedy? wrzesień - grudzień 2019. Dokładne terminy zostaną podane jesienią.

Podczas warsztatów nauczycie się wyplatania bransoletek z koralików na krośnie. Dowiecie się czym jest osnowa, a czym wątek – jak dobrać odpowiednie nici i zapięcie. Każdy uczestnik będzie miał do dyspozycji krosno i różnego rodzaju koraliki. Będzie można korzystać z gotowych wzorów– schematów przygotowanych specjalnie na warsztaty.

Będziecie rozwijać dokładność, cierpliwość, spostrzegawczość, poznacie sposoby zastosowania współczesnych technik tkackich. Wykonacie na krośnie bransoletkę oraz poznacie podstawy tworzenia ażurowych bransoletek na igle.

Co najważniejsze, każdy ze spotkania wyjdzie z gotową niepowtarzalną bransoletką. Delikatne, leciutkie, kolorowe, szerokie lub wąskie, etniczne lub eleganckie – bransoletki na krośnie są niekwestionowanym hitem, i to w dodatku takim, którego tworzenie to sama przyjemność.

W budżecie projektu zaplanowaliśmy pulę środków w wysokości 9 tys. złotych na wsparcie finansowe Senioralnych Inicjatyw Oddolnych zgłoszonych przez Was!

Inicjatywa oddolna może mieć bardzo różną formę np.: wytyczenie ścieżki rowerowej, wykonanie prac porządkowych w nieestetycznych punktach wsi, organizacja festynu, zabawy choinkowej dla dzieci, warsztatów rękodzieła, rajdu rowerowego, zawodów sportowych, warsztatów muzycznych, pleneru malarskiego, białkowanie drzew, stworzenie makiety wsi, sadzenie drzewek, wykonanie karmników dla zwierząt itd. Paleta pomysłów jest w zasadzie nieograniczona!

Na jedną inicjatywę można uzyskać dofinansowanie w wysokości do 600 złotych, zatem w ramach projektu, do grudnia 2019 r. dofinansowanych zostanie co najmniej piętnaście różnych inicjatyw oddolnych. W przypadku szczególnie wartościowych inicjatyw oddolnych organizator zastrzega sobie prawo zwiększenia (ponad wskazany limit) puli środków na owe inicjatywy.

Reasumując: Wy wymyślacie inicjatywy a my pokrywamy koszty materiałów, narzędzi niezbędnych do jej realizacji!

Regulamin naboru inicjatyw oraz szablon wniosku o dofinansowanie znajdziecie w zakładce "Kontakt"

Dodatkowe informacje: osobą do kontaktu w zakresie zgłaszania i realizacji inicjatyw oddolnych jest Maciej Patynowski. Nabór Senioralnych Inicjatyw Oddolnych zostanie poprzedzony specjalnym szkoleniem pt. „Seniorzy w działaniu”.

„Majątek seniora w aspekcie przemijania” to cykl praktycznych zajęć poświęconych formom zabezpieczenia interesów seniora w okresie „jesieni życia” oraz rozporządzania majątkiem na wypadek śmierci.

Poruszona zostanie również kwestia ewentualnych konsekwencji nierównomiernego rozdysponowania majątku między spadkobierców (np. roszczenia dzieci między sobą po śmierci seniora) czy ograniczenia praw spadkobierców nie zasługujących - w ocenie seniora - na spadek.

Dwudniowe szkolenie obejmować będzie pięć zasadniczych aspektów:

  • DZIEDZICZENIE: zasady ogólne – co, ile i kto dostanie po śmierci przy braku testamentu,
  • TESTAMENT: ustanowienie i odwołanie - forma, treść, koszty; testament a darowizna,
  • SYTUACJA MAJĄTKOWA MAŁŻONKA na wypadek śmierci,
  • UMOWA DOŻYWOCIA: jak rozdysponować majątkiem za życia w zamian za dożywotnie utrzymanie – szanse, zagrożenia,
  • ZACHOWEK: jakie prawa będą mieli spadkobiercy nieobjęci testamentem po śmierci; wydziedziczenie jako sposób na ochronę obdarowanego testamentowo spadkobiercy,

Nadbudowę do zajęć stanowić będą konsultacje indywidualne (wedle Państwa potrzeb).

Prowadzący: Mateusz Galikowski - absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Szczecinie. Prowadzi w Szczecinie prywatną Kancelarię Radcy Prawnego. W latach 2015-2016 współtworzył poradnię prawno-obywatelską w Różańsku. W 2018 r. prowadził zajęcia dla seniorów.

Przy suto zastawionych stołach i doskonałej muzyce na żywo odbędzie się Bal Seniora. Bal będzie okazją by potańczyć, powspominać, pośmiać się i przyjemnie spędzić czas w gronie znajomych i... nowych znajomych.

Z uwagi na to, że tegoroczna odsłona projektu „Pora Seniora” obejmie aż trzynaście wsi, zorganizujemy Bal, który będzie miał międzywiejski i integracyjny charakter.

Kiedy? 31 sierpnia 2019, godz. 19:00-01:00.

Gdzie? Bal odbędzie się w sali Dębnowskiego Ośrodka Kultury w Dębnie. Mieszkańcom poszczególnych wsi zapewniamy bezpłatny transport w obydwie strony, a także drobny poczęstunek i napoje.

Program warsztatów wikliniarskich umożliwi Wam poznanie w praktyce podstawowych splotów plecionkarskich, rozwinięcie umiejętności, pobudzenie wyobraźni plastycznej i przestrzennej poprzez techniki plecionkarskie. Ponadto dowiecie się jak uprawiać i pozyskiwać wiklinę oraz jak przygotować ją do pracy.

Podczas warsztatów wikliniarskich dowiecie się, jak powstają kosze wiklinowe i inne przedmioty użytkowe z wikliny, a także samodzielnie takowe wykonacie. Warsztaty realizowane będą w wymiarze 3 spotkania x 4 godziny.

Prowadzący: Zbigniew Kołodziejczyk – założyciel i właściciel pracowni Wikliny "REMIZA” w Łupowie w (dawnej remizie strażackiej). Jest znanym producentem wyrobów z wikliny z niemal 20-letnim doświadczeniu na rynku, a jego prace docierają do odbiorców, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Specjalizuje się w tworzeniu niepowtarzalnych wyrobów z wikliny (kosze wiklinowe, stoły, krzesła, figurki, ozdoby, dekoracje ogrodowe).

Sprawdzonym sposobem na aktywizację (głównie) męskiej części społeczności seniorów będzie organizacja rekreacyjnego Turnieju Wędkarskiego Seniorów w wędkarstwie spławikowym pt. "Nestor wędkarstwa". Turniej będzie miał charakter międzywiejski. Podczas zawodów uczestnicy zawalczą o puchar mistrza oraz profesjonalny sprzęt wędkarski.

Zwycięży zawodnik, który w określonym czasie (90 minut) złowi ryby o największej masie (pomiar wykonany wagą elektroniczną). Finałem zawodów będzie wspólny poczęstunek. Zachętą będą okolicznościowe puchary i cenne nagrody w postaci sprzętu wędkarskiego o łącznej wartości 750 zł.

Harmonogram zawodów:

  • dzień I - eliminacje(min 13 osób)
  • dzień II - eliminacje(min 13 osób)
  • dzień III - finał(10 osób).

Planowany termin zawodów: 20-22 czerwca.

Gdzie? Zawody odbędą się na stawie rybnym przy ośrodku „W Sam Las” w Barnówku (gm. Dębno).

Dodatkowe informacje: osobą do kontaktu w sprawie zawodów jest Andrzej Lewandowski - Sołtys Różańska (tel. 791 778 315).

     

Projekt „Pora Seniora w powiecie myśliborskim” współfinansowany jest ze środków
Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz
Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020, Powiatu Myśliborskiego oraz Gminy Dębno