W ramach zajęć tworzyć będziecie ceramiczną pamiątkę bezpośrednio związaną ze swoją wsią poprzez wykorzystanie motywów okolicznej przyrody. Podczas warsztatów nabędziecie praktycznych umiejętności, tworząc przedmioty różnymi technikami: wałeczkowania, wyklejania form, rzeźbienia.

Każdy z Was wykona co najmniej dwa różne przedmioty (zdobiony talerz, statuetka, figurka itp.)

Kiedy? lipiec - sierpień 2019. Zajęcia potrwają 3 dni x 3 godziny.

Gdzie? Zajęcia odbędą się w świetlicy wiejskiej.

Liczba uczestników: 10 - 15 osób.

Dodatkowe informacje: zapewniamy drobny poczęstunek (kawa/herbata, ciasto itp.) oraz niezbędne materiały na zajęcia.

Prowadząca: Bogusława Sługocka - artystka, pracownik Dębnowskiego Ośrodka Kultury, instruktor Pracowni Rzemiosła Artystycznego DOK, specjalizuje się w ceramice artystycznej, uczestniczyła w licznych warsztatach i szkoleniach doskonalących warsztat pracy (np. w 2011 r. uzyskała certyfikat I, II i III stopnia z ceramiki artystycznej).

Przy suto zastawionych stołach i doskonałej muzyce na żywo odbędzie się Bal Seniora. Bal będzie okazją by potańczyć, powspominać, pośmiać się i przyjemnie spędzić czas w gronie znajomych i... nowych znajomych.

Z uwagi na to, że tegoroczna odsłona projektu „Pora Seniora” obejmie aż trzynaście wsi, zorganizujemy Bal, który będzie miał międzywiejski i integracyjny charakter.

Kiedy? 31 sierpnia 2019, godz. 19:00-01:00.

Gdzie? Bal odbędzie się w sali Dębnowskiego Ośrodka Kultury w Dębnie. Mieszkańcom poszczególnych wsi zapewniamy bezpłatny transport w obydwie strony, a także drobny poczęstunek i napoje.

Podczas szkolenia z zakresu pierwszej pomocy pt. "Mamy nadciśnienie na wiedzę” dowiesz się jak postępować w najczęściej zdarzających się stanach zagrożenia życia, ze szczególnym akcentem na przypadki charakterystyczne dla seniorów.

Program kursu obejmie m.in.:

  • ocenę stanu osób poszkodowanych,
  • zabezpieczanie ran i krwotoków,
  • resuscytację krążeniowo-oddechową,
  • reakcje uczuleniowe,
  • postępowanie w złamaniach, urazach głowy, napadzie padaczki, zadławieniu, przypadku wystąpienia: zawału serca, zatrucia, udaru, wylewu,
  • sposób zgłaszania służbom ratunkowym informacji o sytuacjach zagrożenia życia (informacja o numerze 112).

Dominującą formą zajęć będą praktyczne ćwiczenia mające na celu rozwijanie poszczególnych umiejętności. Do dyspozycji kursantów będą m.in. fantom oraz szkoleniowy defibrylator zewnętrzny AED.

Kiedy? wrzesień - grudzień 2019. Zajęcia potrwają 2 dni x 4 godziny.

Liczba uczestników: min 10 osób.

Dodatkowe informacje: spośród uczestników zajęć rozlosujemy profesjonalną apteczkę pierwszej pomocy.

Zajęcia "Ludowość w Polsce Zachodniej" przybliżą Ci polską tradycję uświetniania obrzędów związanych z porami roku, świętami religijnymi i wierzeniami, poprzez poznanie pieśni tradycyjnych oraz plastyki obrzędowej.

Podczas zajęć nauczysz się wykonywania z naturalnych materiałów (szyszki, żołędzie, sznurki, drewno...) ozdób zgodne z tradycją zaduszną i bożonarodzeniową, a także poznasz pieśni śpiewane podczas tradycyjnych spotkań gospodarskich (darcie pierza, kiszenie kapusty). Poznasz także podstawy plecionkarstwa i bibułkarstwa, które należą już do sfery ginących zawodów wiejskich.

Kiedy? sierpień - październik 2019. Odbędzie się 15 godzin zajęć (5 dni x 3 godziny).

Liczba uczestników: 10-15 osób.

Dodatkowe informacje: zapewniamy drobny poczęstunek (kawa/herbata, ciasto itp.) oraz niezbędne materiały do pracy.

Prowadzący: Anatol Wierzchowski - instruktor Dębnowskiego Ośrodka Kultury w Dębnie, pasjonata i inicjator wydarzeń kulturalnych.

Zorganizujemy dla Was, oraz seniorów z pozostałych ośmiu wsi objętych projektem, dwa wyjazdy do Gorzowa Wielkopolskiego lub Szczecina (w zależności od dostępnej oferty/repertuaru), gdzie będziecie mogli skorzystać z oferty kulturalnej wybranych instytucji (np. Teatr Polski w Szczecinie, Teatr Współczesny w Szczecinie, Filharmonia Szczecińska, Teatr im. J.Osterwy w Gorzowie, Filharmonia Gorzowska, Kino).

Udział w wyjazdach, jak we wszystkich innych działaniach, będzie zupełnie darmowy. Finansujemy koszty dojazdu autokarem oraz biletów wstępu!

Kiedy? wrzesień - grudzień 2019. Dokładne terminy zostaną podane jesienią.

Sprawdzonym sposobem na aktywizację (głównie) męskiej części społeczności seniorów będzie organizacja rekreacyjnego Turnieju Wędkarskiego Seniorów w wędkarstwie spławikowym pt. "Nestor wędkarstwa". Turniej będzie miał charakter międzywiejski. Podczas zawodów uczestnicy zawalczą o puchar mistrza oraz profesjonalny sprzęt wędkarski.

Zwycięży zawodnik, który w określonym czasie (90 minut) złowi ryby o największej masie (pomiar wykonany wagą elektroniczną). Finałem zawodów będzie wspólny poczęstunek. Zachętą będą okolicznościowe puchary i cenne nagrody w postaci sprzętu wędkarskiego o łącznej wartości 750 zł.

Harmonogram zawodów:

  • dzień I - eliminacje(min 13 osób)
  • dzień II - eliminacje(min 13 osób)
  • dzień III - finał(10 osób).

Planowany termin zawodów: 20-22 czerwca.

Gdzie? Zawody odbędą się na stawie rybnym przy ośrodku „W Sam Las” w Barnówku (gm. Dębno).

Dodatkowe informacje: osobą do kontaktu w sprawie zawodów jest Andrzej Lewandowski - Sołtys Różańska (tel. 791 778 315).

     

Projekt „Pora Seniora w powiecie myśliborskim” współfinansowany jest ze środków
Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz
Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020, Powiatu Myśliborskiego oraz Gminy Dębno